تکنولوژی

درب سریع باز شونده

درب سریع باز شونده یا درب سریع بالارونده, درب سریع بازشو

درب سریع باز شونده

اگر کمی در سطح شهر قدم بزنید، بدون شک در ورودی اکثریت ساختمان‌ها، مراکز تجاری، مراکز تفریحی و پاساژها، شاهد درب سریع باز شونده خواهید بود. درب سریع باز شونده چندین سال است که به گستردگی در ورودی و خروجی اکثر ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و در کنار مزایای زیادی که دارد از زیبایی بصری نیز بهره مند هستند و نمای سازه ها را زیباتر می‌کنند. ما در این مقاله می‌خواهیم کمی بیشتر درباره درب سریع باز شو صحبت کنیم تا مزایای آن ها را علاوه بر زیبا سازی نما ها بشناسیم.

درب سریع باز شونده چیست؟

درب سریع باز شونده علاوه بر کاربردی که در سطح شهرها دارند، در ورودی ساختمان‌های نظیر سوله ها، مراکز نظامی، انبارهای عظیم بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. از علل استقبال زیاد صنعتگران از درب سریع باز شونده سرعت عمل بالا در کنار طول عمر زیاد است. این سرعت بالای بازوبسته شدن در درب سریع باز شونده سبب می‌شود تا کمترین مقدار انرژی هدر رفته و در هزینه های انرژی بسیار صرفه جویی شود. یکی از مزیت های بزرگ درب سریع باز شونده انتقال سریع وسایل مختلف به خصوص وسیله نقلیه سنگین بین سکشن های مختلف ساختمان های صنعتی است.

درب سریع باز شونده یا درب سریع بالارونده, درب سریع بازشو

مزایای درب سریع باز شونده

حال می‌خواهیم به بررسی تعدادی از مهم‌ترین مزایای استفاده از درب سریع باز شونده در قالب یک لیست بپردازیم.

1. جلوگیری از هدر رفت انرژی به علت سرعت بالای عملکرد.

2. بالا بردن سرعت ورود و خروج مصالح و وسایل مختلف در یک ساختمان صنعتی.

3. عدم ورود مواد و آلودگی های مختلف به درون ساختمان. این یک مزیت مهم است. چرا که در مکان‌هایی مثل آشیانه هوایی، امنیت پاکیزگی هوا نوردها و عدم ورود آلایندگی به درون موتور و سایر بخش‌های حیاتی آن ها امر بسیار حائز اهمیتی است

4. برخی از مکان های مهم نظامی یا حتی آشیانه های هوایی در مناطق جغرافیایی ساخته می‌شوند که محل زندگی حیوانات زیادی است. به عنوان مثال در بیابانها و صحراها. استفاده از درب سریع باز شونده باعث می‌شود تا جانوران گوناگون وارد مناطق صنعتی نشده و امنیت خود و کارکنان را به خطر نیندازند.

5. راندمان این درب ها نسبت به سایر سازه هایی که کاربرد مشابه دارند بسیار بیشتر است.

6. درب سریع باز شونده، قابلیت تغییر سرعت بازوبسته شدن تا حدود ۳ متر بر ثانیه را نیز دارند.

7. جنس این درب سریع باز شونده در کنار استحکام بالا در سبک ترین حالت ممکن است. لذا اگر در اثر خطای مهندسی با وسیله نقلیه عبوری برخورد کند، آسیب کمی به وسیله رسیده و هزینه زیادی برجای نمی‌گذارد.

8. این درب ها نیازی به هزینه های بالا جهت نگهداری و تعمیرات ندارند. چرا که طول عمر بالایی داشته و دیر به دیر آسیب جدی می‌بینند.

9. درب سریع باز شونده توانایی تحمل دماهای متغیری را از حدود منفی ۲۵ درجه سانتیگراد تا ۷۰ درجه را دارند. لذا در بسیاری از مناطق آب و هوایی قابل استفاده هستند.

درب سریع باز شونده یا درب سریع بالارونده, درب سریع بازشو

انواع درب سریع باز شو:

درب سریع باز شونده، انواع زیادی دارد. که انواع مختلف آن به بهترین صورت تولید و به صورت گسترده به فروش میرسد. بهتر است تا با تعدادی از این مدل ها آشنا شویم.

۱) مدل چرخش سریع یا fast roll

برای تصور بهتر این مدل، یک رول بزرگ عرضی را در نظر بگیرید که در بالای سازه درب قرار گرفته است. با شروع چرخش درب، درب به شکل قابل انعطافی دور این رول عرضی می‌چرخد و باز میشود. پس از عبور وسیله نقلیه یا افراد، این رول شروع به باز شدن کرده و در سر جای اصلی خود قرار گرفته و بسته می‌شود.

مدل فست رول به فراوانی در شرکت های تولید کننده دارو و غذا استفاده میشود.

۲) مدل پک سریع یا fast pack

کاربرد اصلی این مدل از درب سریع باز شونده در سازه هایی با عرض بالا است. در واقع گاهی وسیله های نقلیه ای که در کارخانه های صنعتی رفت و آمد دارند بسیار عریض هستند. لذا از درب معمولی رد نمی شوند و نیاز به درب سریع باز شونده ای دارند که عرض زیادی داشته باشد.

ساختار این درب سریع باز شونده به شکل هفت و هشتی است. یعنی در هنگام بسته شدن به صورت متناوب، سکشن های درب روی هم بسته شده و سپس باز می‌شوند.

۳) مدل حرکت مجدد یا replay

این مدل از درب سریع باز شونده در واقع نوعی از مدل رولی است. تفاوت آن این است که در صورت برخورد با وسیله عبوری بلافاصله به بالا برگشته و باز می‌شود.

کاربرد این مدل درب ها در مکان های است که امنیت مصالح درون لیفتراک ها مهم است.

۴) مدل سریع سرد یا fast cold

همانطور که از نام این درب ها پیدا است، کاربرد آن ها در مناطقی مانند سردخانه های مواد غذایی و دارویی است. جنس این درب ها قابل انعطاف بوده و قابلیت تحمل دماهای خیلی پایین را دارد.

 

درب سریع باز شونده یا درب سریع بالارونده, درب سریع بازشو

بررسی درب سریع باز شو از نظر جنس:

حال به بررسی جنس درب سریع باز شو می‌پردازیم. مانند هر محصول دیگری، درب سریع باز شو نیز از متریال های مختلفی ساخته می‌شوند که تنوع زیادی دارند.

این متریال ها با توجه به شرکت و کارخانه تولید کننده، مکان مورد استفاده و هزینه پروژه متفاوت است.

یکی از متریال های پر استفاده، به شرح زیر است:

پرده سطحی اصلی که از جنس PVC است که نوعی پلاستیک فشرده و مستحکم است. این جنس ضد زنگ بوده و در برابر دماهای زیادی مقاوم است.

روی این پرده پوشش نازکی از جنس پلی استر قرار میگیرند. این لایه دوام خیلی زیادی دارد و در برابر برف و باران شدید مقاومت قابل توجهی دارد.

تمام ابعاد درب سریع باز شونده از مواد ضد اشعه فرابنفش خورشید است. این کار سبب می‌شود تا در برابر تابش مداوم آفتاب تغییر رنگ ندهد و کیفیت آن کاهش پیدا نکند. این مواد هم چنین باعث دوری پرندگان از درب و سازه اصلی می‌شوند.

برای خرید درب سریع باز شو شما باید شرایط جوی و آب و هوایی منطقه مورد نظر را در کنار بودجه پروژه در نظر بگیرید. برای این کار می‌توانید با مشاورین تماس حاصل فرمایید و اقدام به تهیه این محصولات کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *